0216 592 01 57

Mezar

Mezar`la İlgili Sorulan Sorular

Mezarı Yaparken Ruhsat Çıkarmak Zorunda mıyım

Defin işlemi yapılan mezar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğüne bağlı olan bir mezarlığa defin edilmiş ise bu mezarın üst yapı inşaatını yaptırmanız için mezar inşaat ruhsatı çıkarmanız zorunludur. İnşaat ruhsatını çıkartmadan defin işlemi gerçekleşen mezarın üst yapısını yaptıramazsınız.
Mezar İnşaat Ruhsatını Kimler Çıkartabilir
Mezar inşat ruhsatını cenazenin aileden eşi çocuklarkardeşleri babası çıkartabilir bu kişiler mezarlık müdürlüğüne belirli sebeblerden dolayı gitme durumları söz konusu değil ise noderden vevalet verdiği kişi çıkarabilir.
 
Mezar İnşaat Ruhsatını Nasıl Çıkartılır
 
Mezar inşaat ruhsatını çıkartmak için ilk mezarın tapusunu mezar yeri kullanma belgesi satın alınması gerekmektedir tapuyu cenaze defin edildikten sonra 15 gün içersinde alabilirsiniz tapu işlemini gerçekleştirdikten sonra mezar tapusu ile mezarı yapdıracağınız mermerciyi belirleyip mezarı yapdıracağınız mermerci ile istanbul büyükşehir mezarlıklar müdürlüğü tarafından belirlenen sözleşmeyi imzalayarak mezarın inşatına başlayabilirsiniz bu sözleşme ile mezarın bağlı olduğu mezarlık müdürlüğüne mezarı yapmak için ruhsatınızı çıkartabilirsiniz.
Mermerci İle İmzalayacağımız Sözleşme Hakkında Bilgi Alabilirmiyiz
 
Mermerci ile imzalıyacağınz sözleşme
 
istanbul büyük şehir belediyesi tarafından hazırlanır ( Mezarlıklar Müdürlüğüne ) çalışma ruhsatı almış mermercilere verilmiş hazır sözleşmedir bu sözleşmeyi aileden yakınları annesi babası eşi çocukları kardeşleri imzalayabilir bu kişiler mezarlıklar müdürlüğüne gitme olasılıkları yok ise noterden vekalet verip sözleşme imzalayabilir sözleşmede bulunduğu mezarın kaç kişilik olduğu yapılacak mezarın modeli ve fiyatı cenaze sahibinin adı soyadı mezarı yapacak olan mermercinin adı soyadı kaşesi alınmaktadır.